Komunikace nebo nekomunikace je klíčem každého vztahu. Ať se nám to líbí nebo ne. Dokonce i když mlčíme, pořád komunikujeme. Zkuste zavnímat sami sebe, jak mlčíte, když mlčíte … ublíženě, naštvaně, smutně, zamyšleně, významně? A jak se u toho tváříte? Protože druhá strana si právě z výrazu v obličeji a postavení našeho těla začne domýšlet, co svým mlčením chcete říct. Třeba: „To je jasné, chce mě vytočit!“
A protože jsme lidé dospělí, je na čase i dospěle komunikovat. Jasně, srozumitelně, s ohledem i na potřeby a pocity toho druhého. A to ve všech rovinách.
Možná si pojďme nejdřív prozkoumat, jak to vypadá, co není dospělá komunikace. Vždy při tom jednu nebo druhou stranu provází nepříjemné emoce.
5 základních znaků, kdy poznáte, že nekomunikujete dospěle:
Při dospělé komunikaci není cílem mít pravdu nebo přesvědčit druhou osobu, aby dělala, co chcete vy. Cílem je navzájem si lépe porozumět, pochopit a najít společné řešení, které bude fungovat pro oba. Není to ale něco, co se naučíte přes noc. Je to proces, který vyžaduje trpělivost, cvičení a naslouchání druhým. Pokud vás zajímá jak volit správně slova pro méně konfliktů nebo jak vést rozhovor s někým, kdo je úplně jiný než vy, přijďte na workshop dospělé komunikace.
Pavlína