5 nápadů, jak zvládnout negativní myšlenky

Někdy se nám stane, že nás negativní myšlenky ovládnou. To je potom někdy pořádný tobogán do spirály pesimistického nastavení. „Nic nefunguje, nic se mi nedaří, všechno je špatně….“

Už jste to někdy zažili?

Mnoho lidí si myslí, že takové myšlenky prostě potlačí, že si řeknou, že na to prostě nebudou myslet … Bohužel takhle to ale nefunguje. No zkuste nemyslet na velkou červenou žábu, s puntíkovanými trenýrkami….

Nemyslete na to!

Tyto negativní nebo pesimistické myšlenky ovlivňuje naše zdraví, naše vztahy, naši práci a v konečném důsledku i naši dlouhověkost. Mrkněte se na několik nápadů, jak můžete ovlivňovat míru svých starostí, obavy a negativní myšlenky.

1. ROZPTÝLENÍ

Přesměrujte svoji pozornost…začněte číst knihu, zavolejte kamarádce, zacvičte si. Někdo popadne pastelky a začne vybarvovat mandaly. Zaměstnejte svoji mysl jinými věcmi. Rozptylování funguje, ale studie ukazují, že je lepší rozptýlit se jednou věcí, než nechat mysl bloudit příliš do široka.

2. RELAXACE

Najděte si svůj způsob relaxace. Když jsme uvolněnější, připadá nám svět kolem nás pozitivnější. Pravidelná relaxace může prodloužit život až o 7 let.

3. PARADOXNÍ MYŠLENÍ

Co když místo toho, abyste se snažili potlačovat znepokojující a opakující se myšlenky, třeba o tom, že přijdete o práci , se naopak začnete soustředit přímo na ně?

Soustřeďte se na ně a odpovězte si na otázky:

„Čeho se nejvíce obávám?“ „Co nejhoršího se mi může stát?“ „A jak moc to mám ve svém vlivu?“ „Jaké příležitosti mi tato situace přináší?“

Pokud čelíte nejhoršímu možnému výsledku a pak se zeptáte sami sebe, jak byste se s tím vypořádali, pak se zklidníte a nakonec zjistíte, že danou věc zvládnete.

4. SEZNAM DOBROVĚCÍ

Uvařte si čaj nebo dobrou kávu a začněte si psát poznámky …. možná si budete chtít napsat všechny dobré věci, které se vám během dne staly nebo které se vám ve vašem životě dějí …. od právě toho šálku výborné kávy, přes možnost navštěvovat vám milá místa až po rodinu, přátele a lidi, které máte kolem sebe.

5. HOĎTE MYŠLENKY NA PAPÍR

Zapisování myšlenek pomáhá snižovat ten velký emoční tlak, který s sebou negativní myšlení přináší.

Odevzdejte myšlenky papíru….

  • když si je zapíšete, vaší mysli se uleví a lépe usnete
  • zapsané na papíře vypadají lépe zvládutelné
  • můžete se tak zeptat sami sebe – jak to mohu vyřešit
  • a myslete na to, že.. – MYŠLENKY NEJSOU FAKTA. MŮŽETE JE ZMĚNIT!!

Přeji vám úspěšné zvládání negativních myšlenek.

Pavlína Chocová

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů